Zaznacz stronę

Zmęczenie, ból głowy, bóle układu kostnego, problemy z koncentracją a nawet przewlekłe choroby.
Na to wszystko wpływ ma nasze życie, zdrowa dieta, ruch, wyciszenie oraz przez wielu pomijany sen.
Ze Wszystkich zachowań “fit” to właśnie sen pozwala nam prawidłowo funkcjonować i jest najważniejszy dla naszego organizmu. Udowodniono, że już jedna nieprzespana noc otępia nasze ciała i mózg, jesteśmy mało wydajni, ciężko zebrać nam myśli a skupienie się na powierzonych zadaniach przychodzi nam z wielkim trudem.

Permanentny brak snu powoduje u nas takie zaburzenia jak:

\

otyłość

\

choroby serca

\

problemy z krążeniem

\

zwiększoną podatność na infekcje

\

obniżony popęd seksualny

\

rozdrażnienie i podatność na stres

Brak snu sprawia również, że najzwyczajniej w świecie nic nam się nie chce, więc nasze postanowienia dotyczące zdrowia czy stawiane sobie cele rozmywają się i nie jesteśmy w stanie ich zrealizować.

Jednak aby tego było mało, pęd życia, obowiązki rodzinne i zawodowe powodują, że średnia długość snu cały czas się skraca i aktualnie wynosi mniej niż 6 godzin. Biorąc to wszystko pod uwagę, bardzo istotne jest aby ta najważniejsza czynność w naszym, życiu nie była przerywana.

Nasz organizm ma się w możliwie krótkim czasie zregenerować, kości muszą się ułożyć, mięśnie rozluźnić. Musimy zadbać o komfort, prawidłowe podparcie, odpowiednią temperaturę oraz dostarczyć dużo świeżego powietrza. Przed snem zawsze należy wywietrzyć sypialnię, optymalna temperatura to 18 -23 st. C.

Najlepiej kłaść się do łóżka o stałych porach a kilka godzin przed snem nie spożywać zbyt obfitych posiłków. Lekarze zalecają aby ostatni lekkostrawny posiłek spożyć ok. 3 godzin przed położeniem się do łóżka. W łóżku najlepiej przeczytać sobie jeszcze książkę lub posłuchać łagodnej, wyciszającej muzyki. Unikajmy korzystania z urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe lub tablety. Ostre światło, które emitują te urządzenia przypomina światło słońca o poranku, które pobudza nas do działania i ogranicza potrzebę zaśnięcia. Bardzo ważnym elementem jest również zadbanie o to na czym leżymy, nasz materac powinien zapewnić nam odpowiednie podparcie, sprężystość i odprowadzenie ciepła i wilgoci.

Dlatego aby dobrze się czuć i pracować należy wybrać materac taki, który zapewni nam odpowiedni komfort.

u

Jak to zrobić?

Wybór materaca to wbrew pozorom nie taka łatwa rzecz, dlatego pozwolimy sobie podać kilka najważniejszych rzeczy na jakie należy zwracać uwagę.

Z wyborem materaca nie należy się spieszyć różnorodność modeli, producentów jest tak duża, że naprawdę można dobrać materac spełniający nasze wymagania  pod względem komfortu jak i odczuć estetycznych. Na początku należy określić jak materac ma się komponować w sypialni, jest to element który może dopełnić nasze wyobrażenie o sypialni, dodać jej niezapomnianego efektu.
Po wyborze konceptu sypialni każdy materac należy przetestować w sklepie, odradzamy kupowanie materacy bez “przymiarki”.

Materace dostępne aktualnie na rynku możemy podzielić na:

Pianowe

Wykonany jest z jednej lub kilku warstw pianki połączonych ze sobą i tworzących strukturę kanapki.
Warto pamiętać, że pianka viscoelastyczna nie spełnia swojej funkcji gdy jej grubość jest mniejsza niż 2,5 cm, dlatego należy wystrzegać się takich materacy. Ogólnie jest zasada im cieńszy materac tym gorsze jego właściwości.  Podporą materaca powinna być gruba warstwa pianki elstycznej lub wysokoelsatycznej, brak takiej bazy będzie sprawiał poczucie zapadania się, bez odczucia podparcia.
Wysokości materacy wahają się od 7 do 27 cm.
Pokrowce w takich materacach powinny być zdejmowalne co umożliwia ich pranie. Skład pokrowca powinien mieć możliwie dużo materiałów naturalnych.

Sprężynowe

Głównym elementem amortyzującym i wspierającym jest system sprężyn.
Najlepiej aby w materacu były stosowane sprężyny kieszeniowe, pracujące niezależnie. Dzięki temu drgania nie są przekazywane na całą powierzchnię materaca. Warto również zwrócić uwagę na grubość i ilość warstw oddzielających sprężynę od ciała, jeśli materac nie ma odpowiedniej grubości wtedy w krótkim czasie zacznie się odczuwać “wbijanie się sprężyn w ciało”.
Przy tego typu materacach producenci stosują czasem konstrukcję drewnianą, należy zwrócić uwagę, czy materac jest równie miękki i sprężysty na całej powierzchni.
Materace tego typu mają wysokości ok 13-20 cm.

Hybrydowe

Połączenie najlepszych cech materacy sprężynowych oraz pianowych.
Producenci stosując połączenie wysokogatunkowych sprężyn z wypełnieniami piankami mogą dowolnie dobierać funkcje amortyzujące oraz sprężystość.
Przy takich materacach należy zwrócić uwagę na jakość wykończenia, ilość warstw pianek, materac tego typu nie powinien być niższy niż 30 cm.
Należy zwrócić również uwagę na wentylację materaca, musi on zapewniać swobodny przepływ powietrza przez wnętrze.
Proszę również zwracać uwagę czy poszczególne warstwy materaca są ze sobą scalone, dzięki temu nie będą się one przesuwać podczas użytkowania.

Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę również na:

N

Strefy

Aby osiągnąć pożądany efekt podparcia w części materacy stosuje się tak zwane strefy. To znaczy część pod lędźwiami, barkami jest lekko bardziej miękka tak aby wymusić odpowiednią pozycję na materacu. Cześć materacy natomiast w swej konstrukcji nie posiada stref a efekt “prostego” kręgosłupa uzyskuje się doborem odpowiednich materiałów. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników dlatego proponujemy aby podczas testowania materaca położyć się na nim w różnych pozycjach, zwłaszcza tak jak najczęściej Państwo śpią.

N

Czy materac posiada ramę

Często producenci stosują w materacach sprężynowych elementy drewniane, które bardzo szybko zaczynają być widoczne i wpływają niekorzystnie na użytkowanie materaca, zawężają miejsce korzystania z materaca.
Rama podnosi ciężar materaca oraz niekorzystnie wpływa na estetykę materaca.

N

Zewnętrzne wykończenie

Należy zwrócić uwagę czy materac posiada otwory wentylacyjne lub specjalne tkaniny przepuszczające powietrze.
Istotne jest również jak grubą warstwę otulającą posiada materac. Często w lepszych materacach stosowana jest dodatkowa poduszka pillow-top, która zapewnia zwiększenie grubości materaca. Dzięki temu można osiągnąć jeszcze lepsze wrażenie podczas korzystania z materaca.
Często pillow-top jest nakładką lub jest mocowany na rzepy lub zamek. Takie rozwiązanie jest o tyle niekorzystne, że podczas użytkowania pillow-top zaczyna się przesuwać a zamek powoduje uszkodzenia materiału prześcieradła.

N

Wykonanie i wykończenie

Należy zwrócić uwagę na przeszycia, jakość wykończenia, pikowanie.
Ważny jest również skład pokrowca który zapewni miły dotyk oraz przepuszczalność powietrza.
Pokrowiec należy również sprawdzić pod względem możliwości prania, podatności na odkształcenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, proszę zawsze starać się kupować materace w specjalistycznych sklepach gdzie przeszkolony personel pozwoli Państwu wybrać najlepszy materac dla siebie.
Proszę pamiętać, że wybór materaca niesie za sobą olbrzymi wpływ na całe nasze życie.